HURGHADA.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Ďalšie destinácie: Ain Soukhna | El Gouna | Makadi Bay | Safaga | Marsa Alam || Sharm El Sheikh | Alexandria | Káhira

Sharmelsheikh.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Hurghada - Egypt - First Minute Dovolenka 2024!

Hurghada (Egypt) - Nákupy / Suveníry

Nakupovanie | Kde nakupovať | Čo nakupovať v Egypte

Nakupovanie

Čo sa týka nákupov, súky a bazáre sú bezpochyby hlavnou atrakciou Egypta. Najväčší a najslávnejší je Káhirský Chán Al-Chalílí, 500 rokov staré obchodné bludisko v srdci historického islamského mesta. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že sa príliš orientuje na turistov, ale keď preniknete hlbšie do jeho vnútra, objavíte rušné mravenisko dielničiek, kde sa rodia pekne šperky, sklo, medené artefakty i mosadzné predmety. Tu si môžete vyberať tovar priamo u výrobcu a vyhnúť sa tak sprostredkovateľom. Súky nájdete aj vo väčšine ďalších miest a mestečiek po celej krajine. Obzvlášť dobré sú v Alexandrii, Asuáne a Búr Saídu. Turisti, chystajúci sa na nich si niečo zaobstarať sa musia oboznámiť s umením zjednávať. Oproti tradičným súkom sa významnejšie mestá - okrem iného Káhira a Alexandria - môžu pochváliť aj modernými obchodnými komplexy a nákupnými centrami oplývajúcimi celosvetovo známymi značkami.

Otváracia doba
Pre egyptské obchody neplatí presne stanovená otváracia doba; záleží na majiteľovi, akú si určí. Možno povedať, že okrem potravín, ktoré vás privítajú už skoro ráno, začína aktivita okolo 9:00 hod. alebo 10.00 hodiny. Predavači majú tendenciu dodržiavať siestu približne od 14:00 hod. do 17:00 hodín. Výnimku predstavuje Káhira, kde sú obchody prístupné po celý deň. Zvyčajne predaj končí až v 21:00 hod. alebo neskôr. V lete sa v rušných obchodných oblastiach - predovšetkým v Chánu Al-Chalílí - obchodíky väčšinou nezamykajú skôr ako v 22:00 alebo 23:00 hodín. Pre iné súky je obvyklé, že majú kratšiu otváraciu dobu a majitelia svoje stánky a obchodíky zatvárajú pri západe slnka. Piatok je síce dňom voľna, ale v Káhire necháva veľa predajní brány dokorán sedem dní v týždni. V piatok sa však môžu zamestnanci na niekoľko hodín vzdialiť kvôli poludňajším modlitbám. Obchody patriace kresťanským vlastníkom niekedy zostávajú neprístupne v nedeľu. Počas ramadánu sa do predajní dostanete ešte najmenej 30 minút pred súmrakom a potom až o niekoľko hodín neskôr. V celej krajine sa zastavia obchodné aktivity v dňoch významných sviatkov a slávnosti, medzi ktoré sa ráta narodenia Proroka, Íd al-Fitr a Íd al-Adhá.

Ako platiť
Aj napriek tomu, že používanie kreditných kariet sa neustále rozmáha, prijímajú ich len väčšie alebo na turistov orientované obchody, napríklad v hotelových komplexoch či nákupných centrách. Podobné problémy budete mať aj s cestovnými šekmi. Na väčšine miest je treba platiť v hotovosti. Egyptské libry sú jedinou zákonom povolenú menou, no ticho sa toleruje aj dolár a euro.

Súky a trhy
Okrem Chán Al-Chalílí existujú v Káhire ďalšej početné súky a trhy, z ktorých mnohé sa oplatí navštíviť bez ohľadu na to, či si vôbec mienite niečo kupovať. Ovocie a zelenina sa predáva v mnohých pouličných stánkoch roztrúsených po celej metropole. V centrálnej Káhire leží trh Taufíkíja, jeden blok na sever od ulice 26. júla (Sharia 26th July). Má otvorené tak dlho do noci, že niektorí predavači sa ani neobťažujú odchádzať domov a proste si ustelú vedľa tovaru. Na východnom brehu Nílu, naproti Zamáliku, sa opäť severne od ulice 26. júla (Sharia 26th July) nachádza trh Búlák ponúkajúci textílie, obnosené šatstvo, automobilové súčiastky a vojenské prebytky. Ešte podivnejšiu zmes výrobkov nájdete na súk al-gomaa čiže piatkovom trhu, kde sa obchoduje s vetešou, starožitnosťami a zvieratami. Je to jeden z tých trhov, kde zoženiete ako sadu riadu z 30. rokov minulého storočia, tak škrekotajúceho papagája kakadu. Vedľa stanice metra Ataba, severne od námestia Mídán Opera, sa prestierajú záhrady Al-Azbakíja. Tu sa v búdkach vyberajú antikvárne knihy a časopisy, mnohé v angličtine. Attárín v Alexandrii je skôr než trh spleť úzkych uličiek zastavaných starožitníctvami, ktoré svoj tovar vystavujú aj pred výkladom. Al-Aríš v severnej časti Sinajského polostrova sa tiež pýši farbistým trhom vo štvrtok dopoludnia. Práve tu vychvaľujú miestni beduíni vyšívané odevy a typické ručne robené šperky.

Nákupné centrá
V Káhire a v menšej miere aj Alexandrii - rastú ako huby po daždi obrie nákupné centrá. Tvoria ich bežne obchody a predajne, aké uvidíte i v obchodných pasážach a ktoré ponúkajú čokoľvek od pohľadníc po elektrické spotrebiče, predovšetkým ázijskej, americkej a európskej proveniencie. Zvyčajne tiež zahŕňajú prevádzkarne rýchleho občerstvenia a multikina. K najexkluzívnejším nákupným centrum v Káhire prináleží World Trade Centre na nábreží Korníš an-Níl v Búláku, ktorý pozostáva z veľkého množstva predajní odevu, módnych doplnkov a značkových výrobkov. Nechýba tu niekoľko luxusných reštaurácií a klubov a jedno z najnovších a najpohodlnejších kín. Podobne je First Residence Mail v Gíze, ktoré vzhliada na zoologickú záhradu. Jedná sa o časť obytného komplexu pre zámožných obyvateľov. Ramses Hilton Mail pri hoteli Ramses Hilton v centre mesta je viac orientované na rodiny s deťmi, kúpite tu cenovo prijateľnejšiu obuv a ošatenie. V hornom poschodí sa nachádza kino a sála na snooker. V Heliopoli vedľa baziliky spočíva Horreyya Mail, ktoré si obľúbili miestne deti.

Nákup starožitností
Väčšina starožitností ponúkaných turistom je čo-koľvek iného ako starožitnosti. "Prastarý" papyrus bol možno pomaľovaní minulý týždeň a pravdepodobne to ani nie je papyrus, ktorý už úplne vymizol, ale sušené banánovníkové listy. Podobne i takzvaný staroveký skarabeus sa často vyrezáva zo starej kosti a potom sa nechá skonzumovať moriakovi, ktorého žalúdočné šťavy na ňom vytvoria realistickú "patinu". V istých ohľadoch sa však toto robí tiež preto, že práve starožitnosti (napospol čokoľvek staršie ako sto rokov) sa môžu vyvážať iba s povolením od ministerstva starožitností.

Ako vyjednávať?
Nakupovanie a predávanie je v Egypte tradične veľkým rituálom, v ktorom nejde len o obyčajné handrkovanie sa o cenu. Cieľom tohto zvyku je stanovenie prijateľne sumy, s ktorou budú spokojní všetci zúčastnení. Ako súčasť obradu vás môže majiteľ obchodíku pozvať na šálku čaju alebo kávy a doslova obrátiť všetko hore nohami, len aby vám niečo ukázal. Kvôli tomu by ste sa nemali cítiť povinný vec kúpiť, pretože to je bežná prax a súčasť celého rituálu. Zjednáva sa dokonca v obchodoch v centrách miest o cenu tovaru, ktorá sa zdá byť pevne daná. Na súke je to však doslova nutnosť, ak nechcete oželieť premrštenú sumu. Ako náhle nájdete predmet, ktorý vás zaujíma, hlavne ak je drahý, odhodlane povedzte polovičnú cifru, než akú uvádza predavač. Nenechajte sa odradiť na oko hranou nevôľou alebo výsmechom z jeho strany a ďalšiu ponuku len o málo zvýšte. Procesom návrhu a protinávrhu by ste nakoniec mali dospieť k prijateľnému kompromisu. Ak sa nedoberiete k cene, ktorá je pre vás uspokojivá, jednoducho poďakujte a odíďte. Je možné, že tým dosiahnete svojho. Hoci sa možno necítite príjemne, teoreticky by ani jeden z vás nemal byt oklamaný. Vy ako kupci ste si v duchu určili sumu, z čoho vyplýva, že ste so sumou, ktorú ste sa rozhodli zaplatiť, spokojní. Predavač nikdy na uzavretej transakcii netratí, a preto na danom obchode taktiež zarobil.

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

hurghada, hurgada, egypt, dovolenka, potápanie, výlety, more, safari, giftun

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

Copyright © 2000 - 2024, Hurghada.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com