HURGHADA.SK - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Hurghada!

Ďalšie destinácie: Ain Soukhna | El Gouna | Makadi Bay | Safaga | Marsa Alam || Sharm El Sheikh | Alexandria | Káhira

Sharmelsheikh.sk - Dovolenkový bedeker o Egypte, destinácii Sharm El Sheikh!

Rhodos.sk - Dovolenkový bedeker o Grécku, destinácii Rhodos!

Mallorca.sk - Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Cyprus

Jordánsko / Jordansko / Hashemite Kingdom of Jordan / Jordan / Al Urdun

Sýria / Syria / Syrian Arab Republic / Suriyah

Vaša reklama u nás!

FreeJob.sk - Práca v zahraničí!

Hurghada - Egypt - First Minute Dovolenka 2024!

Hurghada (Egypt) - Nákupy / Suveníry

Nakupovanie | Kde nakupovať | Čo nakupovať v Egypte

Kde nakupovať

Legendárny Chán Al-Chalílí v Káhire je prvým miestom, kde sa môžete poobzerať po egyptských suveníroch. Obchody v centre mesta sú sústredené v trojuholníku ulíc Šaria Talaat Harb, Šária 26th July a Kasr An-Níl. Pre ostrovné predmestie Zamálik je príznačné priehrštím butikov špecializujúcich sa na etnické remeselné výrobky, značkové odevy a starožitnosti. Inde v Egypte uspokojí ponuka tovaru už len najväčších milovníkov nakupovania - napríklad pestré textílie a korenia v Asuáne a keramika a šperky v oázach.

Suveníry
Chán Al-Chalílí v Káhire a ďalšie turistické bazáre v Hornom Egypte prekypujú neuveriteľnými gýčovitými čačkami, napríklad stolovými lampičkami s motívom kráľovnej Nefertiti, alabastrovými pyramídami, vypchanými koženými ťavami a baseballovým čiapkami s motívom Tutanchamona. Na trhoviskách však narazíte aj na hodnotnejšie veci - taká pekná tácka (rovnaké aké sa používajú v egyptských kaviarňach) sú aspoň praktické. Alebo môžete kúpiť šíšu (vodná fajka), ku ktorej však budete potrebovať špeciálny tabak a malé hlinené hlavičky, do ktorých sa tabak natlačí. Krásne, ale drahé sú skrinky s intarzovanou perleťou. Obľúbeným suvenírom sa stáli taktiež vykladané šachovnice. Takmer žiadny návštevník Egypta neodíde bez papyrusu - často lacného a nízkej kvality, fušersky pomaľovaného výjavmi simulujúcimi faraónsku nástennú dekoráciu. Pre kvalitnejšie výtvory zamierte do Dr Ragab Papyrus Institutes, kde zoženiete pravý tovar, ktorý nebude praskať a pri zrolovania sa farba nebude olupovať.

Medený a mosadzný tovar
Misy, kanvičky na kávu a tácky z mosadze sa vyrábajú v dielňach v Chán Al-Chalílí. Pekné kúsky pútajú pozornosť okrem iného na trhu Suk An-Nahásín v ulici Šari Al-Muizz li-Dín Alláh, južne od veľkých mešít na Bénu Al-Kasrén.

Remeselné výrobky
Hoci pre každú oblasť Egypta je typické určite remeslo, prevažná časť najlepších výtvorov nakoniec nájde cestu do Káhiry. Napríklad Al-Khatoun, ktorý sídli v obnovenom osmanskom dome za mešitou Al-Azhar, predáva kovaný nábytok, ktorý sa robí v dedine hneď za Káhirou. Okrem toho má na sklade závesy, sklo a miestny kožený tovar. Neďaleký Vakálat Al-Gúrího z počiatku 17. storočia hostí určité množstvo remeselníkov, ktorých prácu kúpite priamo na mieste. Khan Misr Touloun naproti vchodu do mešity Ibn Túlúna, tiež v islamskej Káhira, je krásna galéria s ponukou ručne robených predmetov pochádzajúce z egyptských dedín a oáz - okrem iného drevených truhlíc, misiek a tanierov, fúkaného skla, hlinených figúriek, šatiek a tkaného oblečenia. V Egypt Craft v Zamáliku dostanete beduínske koberce a výšivky zo Sinajského polostrova a severnej časti Západnej púšte, ručne vyrobený papier z Mukattamu a šatky z Horného Egypta. V prvom poschodí činžovného domu s výhľadom na Níl v Zamáliku pôsobí tiez Nomad, špecialista na šperky a tradičné beduínské remeselnícke artefakty a odevy.

Koberce a koberčeky
Na rozdiel od Maroka, Turecka či Iránu Egypt nie je významným producentom kobercov. Narazíte tu však na odolne hnedo-béžové pruhované koberčeky z ťavej srsti, zhotovené beduínmi. Najväčším výberom sa môže pochváliť Háret Al-Fahhámín, stiesnené bludisko uličiek za mešitou Al-Gúrího, na náprotivnej strane cesty od Chán Al-Chalílí v islamskej Káhire. Znalci sa možno rozhodnú navštíviť týždenné trhy v Al-Aríši na severe Sinajského polostrova a v Dahabe. Wissa Wassef Art Centre v okolí pyramíd, hneď pri ceste do Sakkáry, sa zameriava na neobyčajne osobité vlnené koberčeky a tapisérie zachytávajúce vidiecke a folklórne výjavy. Kúpite si ich tiež v Senouhi, fascinujúcom obchodíku na piatom poschodí činžovného domu v centre Káhiry, kde majú tiež kvalitné šperky, starožitnosti, beduínske koberce a umenie.

Odevy a látky
Hlavná trhová plodina Egypta je bavlna. V predajniach s odevmi v obchodných domoch v centre Káhiry a Alexandrie si môžete vyberať z jednoduchých bavlnených košieľ, tričiek a spodnej bielizne, všetko vysokej kvality. Poohliadnite sa najmä po pobočkách Safari, ktorá sídli vo všetkých veľkých nákupných strediskách, a v niektorých hotelových nákupných komplexoch. Dedina Achmím v strednom Egypte, na opačnom brehu Nílu naproti Sohágu, je centrom starodávnej tkáčskej tradície. Hovorí sa, že faraóni boli pochovávaní v rubáši z achmímského hodvábu. Produkuje sa tu dodnes, ale už v továrňach namiesto dielní. Je k dostaniu v sýtych, žiarivých farbách, so zložitými kvetinovými a "kašmírovými" vzormi. Vyzerá úchvatné, ale ťažko sa zháňa. Najlepšie urobíte, keď sa vyberiete priamo do výrobných závodov. Inak môžete zájsť aj do niektorých hotelových predajní v Luxore, tie však majú obmedzený sortiment.

Kostýmy na brušný tanec
Peniažkami pošitú podprsenku, korálkami ozdobené bedrové pásy, závoje a krehké sukne je možné si obstarať v niekoľkých špecializovaných obchodoch v Chán Al-Chalílí (Chán Al-Khalili). Jeden sa nachádza v malom priechode vedúcom z Muskí ku kaviarni Fishawi´s. Tí, ktorí sa brušným tancom zaoberajú seriózne, by nemali obísť ateliér krajčíra Amir Al-Chattana v Mohandisínu, ktorý šije kostýmy na mieru.

Šperky
Obchody so zlatom a striebrom sa zhlukujú uprostred Chán Al-Chalílí (Chán Al-Khalili). Šperky sa predávajú na váhu, pričom za úpravu uhradíte len nízky poplatok. Aktuálne informácie o cene zlata prináša každý deň denník Egyptian Gazette. Najobľúbenejšími suvenírmi sú zlaté či strieborné kartuše s požadovaným menom vyrytým v hieroglyfoch. Väčšina obchodíkov v Chán Al-Chalílí (Chán Al-Khalili) túto službu ponúka.

Korenie a bylinky
Chán Al-Chalílí (Chán Al-Khalili) v Káhire súk v Asuáne sú ideálnými miestami pre zháňanie korenín. Majú tú čerstvejší a kvalitnejší tovar ako v ktoromkoľvek obchode na Západe, kde sa táto ingrediencie balí. Na viac je podstatne lacnejší, predovšetkým šafrán. Na stánkoch prehýbajúcich sa pod vrecami s koreninami sú nahromadené tiež kopy fialových sušených ibiškových listov. Keď ich vložíte do vody, privediete ju do varu, scedíte a osladíte, dostanete karkade, vynikajúci temný červený ľadový nápoj, ktorý sa podáva v kaviarňach. Niektorí majitelia obchodíkov na trhu s korením sú tiež bylinkári a pripravujú tradičné lieky na rozličné choroby.

Klenoty, šperky, bižutéria

Amanda
Sheraton Rd.
Phone: 444150

Anna & Ion
Sheraton Rd.
Phone: 442441

Ava Makkary
Hollidays
Phone: 445080

Alladin
Villages Rd.
Phone: 442451

Basant
Regina Stayl
Phone: 444559

Dimond Corner
Hor Palace
Phone: 443350

El Khazargy
El Dahhar
Phone: 548635

El Milionair
El Nasr Rd.
Phone: 546378

Isis
El Dahhar
Phone: 541462

Jacob's Jewellery
Swiss Hotel
Phone: 442571

Kenoze
Helton
Phone: 442118

Khan El Khalili
El Samaka
Phone: 549406

Faltza
El Dahhar
Phone: 546590

Christiano
El Dahhar
Phone: 545547

Magdy George
Royal Palace
Phone: 443555

Moon Light
El Dahhar
Phone: 546370

Nona
El Dahhar
Phone: 547074

Ouf
Giftun
Phone: 442665

Sahary
Princess Club
Phone: 447701

Santa Marina
El Dahhar Market
Phone: 540149
Arabilla Beach Market
Phone: 545624

Santa Mina
Sheraton Rd.
Phone: 442665

Stars Light
El Nasr Rd.
Phone: 546370

Star Light
Sheraton Rd.
Phone: 443348

Sultan
El Dahhar
Phone: 541556

Tresiour Island
El Dahhar
Phone: 547632


Parfuméria

Tiha Co.
Sakkala Sq
Phone: 441993


Suveníry, darčekové predajne

Abanoub Bazar
Regina Styl
Mobile: 012 2102980

Banorama Bazar
Sheraton Rd.
Mobile: 010 3050804

Baraka Antique Shop
El Nasr Rd.
Phone: 545969

El Asdekaa Bazar
Sheraton Rd.
Mobile: 010 6112547

Classic
El Nasr Rd.
Mobile: 012 3447182

Cocktail
El Dahhar
Phone: 541134

Habiba
El Mina Street
Mobile: 012 2484356

Helioples Bazar
El Souk Center
Mobile: 010 5276814

Houras Bazar
Sheraton Rd.
Mobile: 012 3979549

Italiano Bazar
El Nasr Rd.
Phone: 549782

Good Luck
Sheraton Rd.
Phone: 440779

Khan Alladdin
Sheraton Rd.
Phone: 440233

Khan El Khalili
Hospital Rd.
Phone: 548413

Kashmiry
Giftun Village
Phone: 442665

King Tut Bazar
El Dahhar
Phone: 546054

Mayar Bazar
Sheraton Rd.
Phone: 446395

Metro Shop & Bazar
El Souk Center
Mobile: 012 4149065

Nefertiti Bazar
El Nasr Rd.
Phone: 540449

Sabreen Bazar
El Dahhar
Mobile: 012 3568128

Shery Bazar
Sheraton Rd.
Phone: 445233

Silver Pyramids
Giftun Village
Mobile: 012 3437977

Sunrise Bazar
Jasmin Village
Phone: 442442

The Queen Bazar
Sheraton Rd.
Mobile: 010 1618321

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

cestovne poistenie

Naše ďalšie projekty / bedekre: Cyprus.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

hurghada, hurgada, egypt, dovolenka, potápanie, výlety, more, safari, giftun

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

Copyright © 2000 - 2024, Hurghada.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com